Witam!

Nazywam się Natalia Pietkun, z wykształcenia jestem psychologiem, a od lat pracuję jako terapeuta.

Od 2008 roku prowadzą prywatny gabinet "Ab Intra", który znajduje się we Wrocławiu, przy ulicy Kłodnickiej 29/9, do którego zapraszam osoby poszukujące pomocy w problemach takich jak uzależnienie, depresja, anoreksja, bulimia, nerwica, syndrom DDA.

Zapraszam do lektury poniższych wpisów, które są po części własnego autorstwa, po części znalezione w sieci lub dodane przez zaprzyjaźnione osoby.

Proszę o komentarze oraz odwiedzenie strony ab-intra.pl.

środa, 30 maja 2012

Życie w lęku

Gdy lęk staje się uczuciem dominującym czyjeś życie, potrafi zniszczyć wiele elementów tego życia - więzi z innymi osobami, plany zawodowe, motywacje, radość czerpaną z przyjemnych czynności. Zmiany te zachodzą nawet na poziomie neuroprzekaźników w ten sposób, że odczuwanie przyjemności i radości staje się praktycznie niemożliwe. Lęk wpływa także na stan fizyczny danej osoby - życie w ciągłym napięciu obniża odporność, powoduje przewlekłe bóle mięśni i stawów, a także ogranicza ruchowo (poczucie bycia sparaliżowanym). Wszelkie zaburzenia lękowe mogą być leczone zarówno farmaceutycznie, ale także pomocna bywa psychoterapia. Ważne jest także zaadoptowanie w codziennym życiu pewnych sposobów, które pomogą w leczeniu lęków - zdrowa dieta, regularny wysiłek fizyczny, techniki relaksujące (np. oparte na odpowiednim rytmie oddechowym). Dobre jest planować rożne aktywności w ciągu dnia, tak, aby większość czasu być czymś zajętym. To pozwoli w lepszym stopniu kontrolować myśli i nie pozwoli "uciec im" w niepożądane rejony. W sytuacjach gdy pojawiają się napady paniki i lęku warto wcześniej opracować wyjście awaryjne - np. osobę, do której można zadzwonić i porozmawiać - nie ważne co to jest, ważne, żeby pozwalało opanować lęk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz