Nawet osoby najbardziej zaangażowane w swoją pracę, po dłuższym okresie stresu, ciężkiej pracy, zaangażowania może dosięgnąć wypalenie zawodowe. W takim stanie nie tylko nie jesteśmy w stanie pracować efektywnie, ale również ma to wpływ na życie poza pracą. Pojawiają się dodatkowe źródła stresu - świadomość, że nie pracujemy tak dobrze jak dawniej, praca przestaje sprawiać satysfakcję. Zaczynamy desperacko poszukiwać sposobów, aby uniknąć zniechęcenia i apatii. Na szczęście wypalenie zawodowe to coś, z czym można nie tylko skutecznie walczyć, ale także zapobiegać.
Ograniczyć stres
Gdy życie toczy się na przyspieszonych obrotach nie zawsze mamy szansę dostrzec, że dzieje się coś niedobrego. Szukaj okazji, gdy możesz w ciszy i spokoju zastanowić się nad sobą.
Aktywność fizyczna
Może zabrzmi to banalnie, ale ruch i dbanie o własne ciało pomagają rozładować napięcie towarzyszące sytuacjom stresowym.
Walcz z rutyną
Wpadanie w rutynę to często pierwszy objaw wypalenia zawodowego. Jak walczyć z rutyną? Unikać ograniczania swojego życia tylko do pracy. Warto poświęcić czas na rozrywki i hobby, które pozwolą oderwać się od pracy i stresu z nią związanego.
Nikt nie jest doskonały
Uświadom sobie, że nie zawsze musisz być najlepszy. Zastanów się czy w pracy nie przejmujesz obowiązków twoich współpracowników, myśląc, że tylko ty jesteś w stanie dobrze wykonać niektóre zadania. Świat nie zawali się, jeżeli czasem pozwolisz wykazać się innym.
Rewolucja
Gdy sytuacja jest szczególnie ciężka może zdarzyć się, że wypalenie zawodowe jest wstępem do dużo groźniejszych sytuacji - np. depresji. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dłuższym urlopie, lub nawet o zmianie pracy. Czasem wystarczy tylko zrewolucjonizować codzienną rutynę - dietę, plan dnia, zrezygnować z części zajęć, wprowadzić w to miejsce coś zupełnie odmiennego.
Naucz się co oznaczają słowa "nie" i "dość"
Dawanie z siebie wszystkiego cały czas może być bardzo niszczące i niekorzystne dla twojej pracy na dłuższą metę. Dlatego warto nauczyć się mówić "nie" i "dość", gdy inni lub ty sam zaczynasz zbytnio angażować się w pracę.
Blog wrocławskiego psychologa Natalii Pietkun. W ofercie profesjonalna psychoterapia z szczególnym uwzględnieniem osób z zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami lękowymi oraz mającymi problem z nałogami.
tel. 607 404 727 mail: psycholog@ab-intra.pl
Witam!
Nazywam się Natalia Pietkun, z wykształcenia jestem psychologiem, a od lat pracuję jako terapeuta.
Od 2008 roku prowadzą prywatny gabinet "Ab Intra", który znajduje się we Wrocławiu, przy ulicy Kłodnickiej 29/9, do którego zapraszam osoby poszukujące pomocy w problemach takich jak uzależnienie, depresja, anoreksja, bulimia, nerwica, syndrom DDA.
Proszę o komentarze oraz odwiedzenie strony ab-intra.pl.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz